L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Kirkegaarden i Vejlø. I Forgrunden Gravhøje beplantede med Gyldenlak og omrandede af Sten. Til h[øjre] fører Kirkegaardsmuren ud mod Billedets baggrund. Udsigt over en Sø”. Usigneret. Betegnet på blændrammen L. A. Ring 1885 Vejlø Kirkegaard. Olie på lærred. 46 × 54.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, 1910, nr. 30.
Vejlø er en landsby beliggende syd for Næstved.
Proveniens: Arkitekten Thorvald Bindesbøll (1846–1908), dennes dødsbo (1910). Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 422, afb. s. 96. Bruun Rasmussen auktion 1106, 2011 nr. 1001.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022