11950/​140

Søren Ladefoged

Højrygget lænestol af teak med justérbar ryg, betrukket i sæde og ryg med grønt møbelstof. Model 72. Udført og stemplet hos SL Møbler, Durup.

Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med slitage.

Fra Direkte

Kunst, antikviteter & design (udskudt), 19. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Dette emne er udgået