2140/790
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Vase af rødlilla matteret glas med overfang af rødbrunt glas med gule elementer udskåret med blomstmotiver. Sign. Gallé. H. 20,5. Diam. ca. 8,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
32 bud