2032/510
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Christiansborg”. Ringkrone med stel af messing. Syv blus med skærme af hvid flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 90.
Ophængswirer mangler. Brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Messingbelægning med nogle afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag