2032/​510

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Christiansborg”. Ringkrone med stel af messing. Syv blus med skærme af hvid flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 90.

Ophængswirer mangler. Brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Messingbelægning med nogle afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK