1439/​1509

Patek Philippe dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, skive mærket Patek, Philippe & Cie Genève, støvkapsel af guld og mærket mærket Patek, Philippe & Cie Genève samt nummereret 179430, værk mærket Patek, Philippe & Cie Genève og nummereret 179430, bagkapsel nummereret 282072. 1915–1920. Vægt ialt 115 gr. Kassediam. 55 mm.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Forkapsel med gravering på ydre del af kapslen. Krakeleringer på skiven.

Varia, 25. september 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK