P. P. Rubens, efter, 19. årh (f. Siegen 1577, d. Antwerpen 1640)
Portræt af Matthæus Yrsselius (1541–1629), abbed ved Sint-Michiels kloster i Antwerpen. Usigneret. Olie på lærred. 114×99,5. Uindrammet.
Originalen fra ca. 1624 befinder sig på Statens Museum for Kunst, inv. nr. KMSsp191.
Retoucheringer, enkelte mindrereparationer, afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
32 bud