2142/​526

Marmeladekrukke af stentøj, dekoreret med grøn glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 3564, Royal Copenhagen. Med tilhørende låg og ske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, Aarhus, anno 1939. Vægt ca. 93 g. H. inkl. låg 11,5. (3)

Intet at bemærke. Sølvdele fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK