2049/​277

Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)

Hedelandskab med en lille sø til venstre. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. 22×39.

Udstillet: Kunstforeningen København, 1966 nr. 105. Kunstforeningen Esbjerg 1966 nr. 105.

Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen, “Fortegnelse over en samling malerier og studier af maleren Hans Smidth”, 1914 nr. 40. Erhvervet samme sted i 1916. Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Dennes katalog 1961, omtalt s. 108.

Enkelte mindre retoucheringer. Nålehuller. Enkelte minimale afskalninger ved kant. Behov for overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK