Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
Hedelandskab med en lille sø til venstre. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. 22×39.
Udstillet: Kunstforeningen København, 1966 nr. 105. Kunstforeningen Esbjerg 1966 nr. 105.
Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen, “Fortegnelse over en samling malerier og studier af maleren Hans Smidth”, 1914 nr. 40. Erhvervet samme sted i 1916. Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Dennes katalog 1961, omtalt s. 108.
Enkelte mindre retoucheringer. Nålehuller. Enkelte minimale afskalninger ved kant. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020