1822/1593
Tre Aluminia vaser af fajance, dekoreret i farver med frugter, blomster og fugle på rosengrene. 740/512, 1016/788 og 226/350. H. 23–46 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer. Vase med fugle: Fod med to større afslag. Vase med frugter: Manglende dekoration på mundstykke, muligvis 2. sortering.
Varia, 31. maj 2018
Vurdering
Hammerslag