1426/1511
Fransk empire konsolur af delvis lueforgyldt og forgyldt bronze, ved urhus Ceres holdende overflødighedshorn og Merkusstav, sokkel støbt med græske guder i let relief, forgyldt urskive med romertal. Værk stemplet ACD. 19. årh.s begyndelse. H. 40.
Tal på urskive slidte. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle og pendul medfølger.
Varia, 26. juni 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud