1623/933
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Rare Woods”. Skulpturel isspand af massiv wengé med låg. Model 1603. Stemplet Wengé, Dansk Designs Denmark, IHQ. Udført hos Nissen Langaa, 1960erne. H. 32. Diam. 18,5.
Proveniens: Ricard Nissens private samling.
Litteratur: Dansk Designs katalog ca. 1965.
God. stand. Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 7. juni 2016
Vurdering
Hammerslag