Rusland, 19. årh.
Russisk Ikon med fremstilling af Ærkeenglen Mikael og de hellige martyrer Guri, Samon og Aviv (martyrer fra 300-tallets kristenforfølgelser i Edessa), monteret med forgyldt oklad. Kyrillisk mestermærke PS, kyrillisk guardeinstempel DZ, utydeligt bymærke, lødighed 84. Rusland, 19. årh. 13×11.
For konditionsrapport kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 30. november 2018