Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Hannah - kunstnerens datter”. Sign. Bjerg, ca. 1921. Stemplet L. Rasmussen, København. Unika. Patineret bronze. H. 38.
Litteratur: Registreret i Kresten Bjergs fortegnelse på www.johannesbjerg.com. Udstillet: Den Frie Udstilling, København 1944, kat. 1nr. 7.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. december 2022