Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Sommerlandskab med en lille bevokset vej gennem markerne. Sign. Viggo Pedersen 1892. Tempera på lærred monteret på træ. 66×94.
På bagsiden betegnet af malerens søn, maleren Stefan Viggo Pedersen: “Tempera farve. Må ikke renses med vand”.
Ifølge oplysninger på maleriets bagside udstillet Kunstforeningen "Kunstnernes mindeudstilling”, 1926 og Den Frie Udstilling, 1892.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 760, 2006 nr. 1144.
Retoucheringer. Nogle minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020