2024/​19

Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)

Sommerlandskab med en lille bevokset vej gennem markerne. Sign. Viggo Pedersen 1892. Tempera på lærred monteret på træ. 66×94.

På bagsiden betegnet af malerens søn, maleren Stefan Viggo Pedersen: “Tempera farve. Må ikke renses med vand”.

Ifølge oplysninger på maleriets bagside udstillet Kunstforeningen "Kunstnernes mindeudstilling”, 1926 og Den Frie Udstilling, 1892.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 760, 2006 nr. 1144.

Retoucheringer. Nogle minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag