873/​990

Tom Wolfenstein (, Sverige. 20. århundrede.)

Konsolbord med stel af massiv fyr, gennembrudte sider udskåret med organisk bladmønster. Rektangulær top af sandsten med store fossiler. Udført ca. 1940'erne for AB Ditzingers, Stockholm. H. 75. L. 115. B. 62.

Proveniens: Privat dansk samling.

AB Ditzingers var en svensk interiørbutik i Stockholm, grundlagt i 1854 af Robert Ditzinger (lukkede 2005) med speciale indenfor tekstiler. Senere begyndte de at sælge møbler som de selv producerede på eget værksted. Tom Wolfenstein forbliver stadigvæk anonym, men det er kendt at han har formgivet møbler både for AB Ditzingers samt enkelte møbler på bestilling til Ditzinger familiens eget brug.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK