2131/218
Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af en ældre kvinde med hvid blondekyse. Usigneret. Olie på lærred. 38×29.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 143, 1962 nr. 280.
Lærredet er dubleret. Reparationer og retoucheringer. Krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag