Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Vase af lertøj modelleret med riller i relief samt dekoreret med lys gråhvid glasur med enkelte blå elementer. Sign. GV. Unik. H. 9,8. Diam. 11.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Munding og hals med markant revne, se venligst detaljefotos. Mindre glasurafslag på rille på fodrand. Enkelte sprængte glasurbobler, hidrørende fra fremstillingen.
849670 | ||
99515 | ||
849670 | ||
843155 | ||
849670 |