2040/916
Dansk møbeldesign
Sofabænk af bejdset bøg, sæde og ryg med rødt møbelstof. Udført for lllums Bolighus. 1940'erne. L. 160.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag