2432/47
Engelsk camelback sofa med fire rigt udskårne forben samt fire skråtstillede bagben, svungen ryg og sider betrukket med gul damask silke. Delvis 18. årh. og ca. 1920. H. 98. L. 220. D. 83.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Slidt betræk. De fire orben er antageligt fra 18. årh.s første halvdel og det øvrige af sofaen fra ca. 1920.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag