P. S. Krøyer m.fl. (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Thorald Læssøe m.fl. (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Frans Schwartz m.fl. (f. København 1850, d. sst. 1917)
Portrætter, én af Julius Paulsen, fugl på gren samt rygvendt kvinde. Sign. hhv. E. Michelsen, Ove T. 3/7 samt tryksign. Krøyer 1885, F. Schwartz 1890 og monogram. Fire raderinger samt én bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 11×9 - lysmål 21,5×17. (5)
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Nogle med mindre håndteringsfold. En med fugtpletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
25 bud