2040/69
Manglebræt af delvis bemalt træ, prydet med karvesnit og initialer, dateret 1742. Greb i form af en hest. L. 58,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Greb med gammel jern-forstærkning, Hestens hoved afslået. Ormehuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag