1622/​866

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Richard Nissen (f. 1928, d. 2022)

Ostebræt af stavlimet teak med integreret ostehøvl af eg samt to “Staved Teak” skåle af stavlimet teak. Stemplet hhv. Dansk Designs Denmark, IHQ og Staved Teak Danmark, JHQ. Samt frugskål af stavlimet teak. Stemplet Nissen Denmark. Udført hos Nissen, Langaa. Diam. 14,5–30. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Ostehøvl med uoriginale monteringer til tråd. Frugstål med reparation på indvendig kant. Frugtskål 2. sortering.

Moderne kunst og design, 31. maj 2016

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

11 bud

1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
750 DKK
(Autobud) 700 DKK
650 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK