Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Richard Nissen (f. 1928, d. 2022)
Ostebræt af stavlimet teak med integreret ostehøvl af eg samt to “Staved Teak” skåle af stavlimet teak. Stemplet hhv. Dansk Designs Denmark, IHQ og Staved Teak Danmark, JHQ. Samt frugskål af stavlimet teak. Stemplet Nissen Denmark. Udført hos Nissen, Langaa. Diam. 14,5–30. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Ostehøvl med uoriginale monteringer til tråd. Frugstål med reparation på indvendig kant. Frugtskål 2. sortering.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
11 bud