1703/811
Svend Hammershøi, m.fl. (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Tre bordlamper af lertøj dekoreret med dobbeltglasur i grøn, sort og hvid. Sign. HAK. H. inkl. monteringer 21–29. (3)
Brugsslitage. Den firkantede bordlampe med enkelte brændingsfejl. Den sorte/hvide bordlampe med ikke dækkende glasur og afslag på fodrand. Den runde bordlampe med brændingsfejl og glasurafslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
10 bud