Reinsten ved Wernigerode. 2. sep. 1810. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 16,5×22,5.
Titel og proveniens rettet 22/7–2024.
Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1854 nr. 189.
Gulnet og med en smule papirtab ved hjørner og kanter. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024