2040/​1

Carl Neumann (f. København 1833, d. sst. 1891)

Slaget i Dynekilen 27. juni - 8. Juli 1716. Sign. C. N. Olie på papir monteret på lærred. 36×69,5.

Slaget i Dynekilen, under den store nordiske krig, er et af de mest berømte søslag i dansk militærhistorie. Under slaget ledte Tordenskjold, en indenskærs eskadre til en svensk transportflådes ankerplads i Dynekilen. Der formåede Tordenskjold at tilintetgøre transportbådene, sammen med eskorten på 13 til 15 krigsskibe. Dette slag blev afslutningen på Karl XII af Sveriges første felttog i Norge.

Enkelte mindre retoucheringer. En minimal reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK