2249/688
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“FH 1788”. Armstol med stel af bøg. Hynder i sæde og ryg betrukket med brunt uld. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1983.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Porøst skum.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag