Scrimshaw af kaskelottand, indridset med sejlskib, hvalfangerbåde og hval under partering. 19. årh. L. 15.
Proveniens: Britiskfødte RAF pilot Peter Edmund Raes, (1924–2010), erhvervet i ungdomsårene i slutningen af 1930'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte revner og afslag ved base.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020