922/​164

Samuel Bomansson (, mester i Stockholm 1756-1771)

Et par signerede svenske rokoko spejle af forgyldt træ, udskåret med ornametik, kviksølvglas. Begge stemplet 'SB' og med Stockholm hallstempel 177*. H. 111. B. 44.

Spejlmageren og forgylderen Samuel Bomanssons udsøgte spejle er blandt de mest værdsatte fra den fuldt udviklede rokoko stil til overgangen til den nye gustavianske stil. Årsagen er ofte tydelig, når man tænker på de udsøgte træudskæringer med indgraverede detaljer, smukt forgyldt i to- eller trefarvet guld, som er blevet mesterens kendetegn. Bomansson kom i lære hos Olof Westerberg, der allerede i 1738 etablerede en spejl værksted i Stockholm. Andre kendte spejlmagere og billedhuggere, der har modtaget deres uddannelse på Westerberg, er blandt andre Gustaf Johan Fast, Johan Åkerblad og Niclas Meunier.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?