Selim Turan (f. Istanbul 1915, d. Paris 1994)
Komposition, ca. 1959. Sign. Selim. Olie på lærred. 116×73. (4140–19)
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København (stemplet på bagsiden). Erhvervet fra nedenstående. Proveniens: Galerie Craven, Paris. Proveniens: Galerie Europe, Bruxelles (label på bagsiden).
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016