2108/649
Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Anubis”, 1969. Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 70×51.
Litteratur: Jvf. Prudhomme et Moestrup nr. 51.
Undersøgt i ramme. Hjørnerne og kanterne er lidt medtaget.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud