2124/202
Empire kaffekande af sølv med stjerthank af sort træ. Tidligere bund med Københavns bymærke 1733 benyttet. Stemplet tre gange med mestermærke CG, muligvis mester Christian Greiersen, København 1796-ca. 1808. Vægt i alt 482 g. H. 18,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lågknop meget bulet. Bund med reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud