2142/​12

Jens Adolf Jerichau (f. Assens 1816, d. Neder Dråby 1883)

“Slavinden”. Skulptur af bemalet gips i form af stående, halvt draperet ung kvinde med lænkede hænder, på plint af marmoreret træ. Specialfremstillet transportkasse medfølger. 19. årh. H. 130. H. inkl. plint 186.

I de første år af 1850'erne udførte Adolf Jerichau et par figurer inden for sit særlige område, nemlig fremstillingen af den unge kvinde. Her gør “Slavinden” sig især gældende, hvor den unge kvinde er fremstillet med lænkede hænder og bøjet hoved. Netop denne skulptur blev særdeles yndet og gentagne gange udført i marmor, blandt andet i et eksemplar, der i dag indgår i Glyptotekets samling. Litteratur: Dansk Biografisk Leksikon.

Figur kraftig restaureret med flere større revner. Flere større og mindre afskalninger. Plint med revne i træet og afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK