Model af udskåret drivtømmer i form af hundeslæde med slædeski af ben, med hunde samt leddelt kvinde uden fødder, med indlagte øjne og rester af sværte i håret. Østgrønland, 20. årh. L. slæde 23 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kvinde med revne i siden samt mangler fødder, en hund med knækket ben og et repareret ben.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020