1640/​713

Walther Nielsen (f. 1929, d. 1990)

“Kragenæs-Stolen”. Skulpturel højrygget stol af massiv asketræ. Udført i få eksemplarer af Walther Nielsen.

Udstillet: “Den Permanente”, København, 1973 og 1978.

Enkelte ridser og mærker. Minimale brugsspor.

Moderne kunst og design, 4. oktober 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag