1640/713
Walther Nielsen (f. 1929, d. 1990)
“Kragenæs-Stolen”. Skulpturel højrygget stol af massiv asketræ. Udført i få eksemplarer af Walther Nielsen.
Udstillet: “Den Permanente”, København, 1973 og 1978.
Enkelte ridser og mærker. Minimale brugsspor.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag