866/​781

Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)

Figurkompositon. Sign. Mogens Andersen 49, Vence; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×80.

Bruun Rasmussen Kunstauktioner markerer 100-året for den danske kunstner Mogens Andersen (1916–2003) på efterårets internationale auktion i Bredgade. Han viede en stor del af sit liv til at skabe frugtbare relationer og udvekslinger mellem den danske og franske kunstscene.

Med på auktionen er et eksklusivt udvalg af værker, der repræsenterer vidt forskellige perioder af kunstnerens store livsværk - fra det tidlige figurative formsprog til de mere abstrakte værker. Særligt brugen af de karakteristiske brede sorte penselstrøg fra 1960´erne er i slægtskab med de franske kunstnervenner Pierre Soulages og André Marfaing.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK