2441/858
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter, huller og manglende knapper. Ben med mindre afslag. Let løse fjedre.
Vurdering
1146417 |