Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)
Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 1954. Bemalet på begge sider og sign. Olie på krydsfinér. 61×44
Litteratur: “Sven Dalsgaard. Varekatalog! Alt dette - og mere til - har jeg lavet - 1929–1976”, gengivet.
Original stand. Trænger til overfladerens.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
20 bud