1703/656
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 370”. Et par lave hvilestole med stel af eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med stribet uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk med enkelte pletter. Hynder falmede.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
15 bud