1803/553
Karen Clemmensen (f. 1917, d. 2001)
Ebbe Clemmensen (f. 1917, d. 2003)
Et par lænestole af patineret ask. Sæde, ryg og armlæn med sort skind. Model 4305. Formgivet 1959. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 100–101.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene med overfladiske krakeleringer på skind. Anden med revner, huller, krakeleringer og porøst skum.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag