2412/​1004

Ejnar Larsen (f. Aarhus 1902, d. København 1986)

Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)

Lænestol med ben af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Willy Beck.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med krakleringer, slitage, pletter og smuds. Ben forlænget/restaureret.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

700 DKK

700 DKK
650 DKK
600 DKK