1346/​30

Dansk-vestindisk himmelseng af mahogni, med firskårne hjørnestolper, højt hovedgærde og beslag af messing. Ca. 1830. H. 195. L. 206. D. 155.

Sengens oprindelige flettede ramme medfølger. Dette er en meget sjælden kvalitet.

Proveniens: Sjællandsk herregård. Himmelsengen er købt hos E. Limkilde i 1977.

Alderstegn og brugsslitage. Småskader. Himmel og sengetæppe 20. årh.s slutning. Madras medfølger; denne ligeledes 20. årh.s slutning. BEMÆRK: De i katalogbeskrivelsen nævnte mål er alle ydermål. Sengens indre mål er flg.: L. 186. D. 152.

Ældre malerier og møbler, 11. november 2013

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK