Valdemar Kornerup (f. København 1865, d. sst. 1924)
“Det mørknes. Interiør”. Sign. Valdemar Kornerup 1914. Olie på træ. 46×54.
Udstillet: Charlottenborg 1914 nr. 321.
Proveniens: ABR auktion 331, 1975 nr. 67.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Èn retouchering.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024