1722/​1513

Tre tibetanske thangkaer med Padmasambhava siddende på lotustrone omgivet af forskellige buddhaer, Grøn Tara siddende på lotustrone omgivet af seks Grøn Tara figurer, seksarmet Hajragriva trampende på slanger og omgivet af buddhaer og dæmoder. To med henholdsvis lang inskription og mantra på bagside. 19. årh. Billedfelt 30×48 cm, 33×45 cm, 28×44 cm. (3)

Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 703, lot 2449 + auktion 688, lot 2941 + auktion 688, lot 2943.

Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser og pletter.

Varia, 1. juni 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK