Tre tibetanske thangkaer med Padmasambhava siddende på lotustrone omgivet af forskellige buddhaer, Grøn Tara siddende på lotustrone omgivet af seks Grøn Tara figurer, seksarmet Hajragriva trampende på slanger og omgivet af buddhaer og dæmoder. To med henholdsvis lang inskription og mantra på bagside. 19. årh. Billedfelt 30×48 cm, 33×45 cm, 28×44 cm. (3)
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 703, lot 2449 + auktion 688, lot 2941 + auktion 688, lot 2943.
Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser og pletter.
Varia, 1. juni 2017