1805/538
Ernst Kühn, tilskrevet (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Et par lænestole af riopalisander. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Udført 1935–40 antageligt hos Lysberg Hansen & Therp. (2)
Kraftig slitage, herunder ridser og mærker. En stol med løse armlæn. En stol med senere pålimning af armlæn med mellemrum ved samlinger. Skind med pletter, smuds, skjolder, krakerleringer og defekter.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag