899/​757

Ungarnsk renaissance lågkrus af forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, let konisk, rigt drevet og ciseleret med rocailler, bladværk samt tre ovale kartoucher med høst allegorier, nedre kant med stiliseret bladfrieze over let hvælvet fodstykke, låg med frugter og bladværk, forhøjet midte med knop i form af hercules figur, gæk i form af kerub, svungen hank støbt med karyatide og maskaron. 17. årh. Mester antagelig Johannes (Hans) Fridericus Benedick, Nagyszeben ca. 1632–1651 (M. Rosenberg, volume IV, nr. 8084). Vægt 595 g. H. 21,5 cm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Bestil konditionsrapport

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

30.000–50.000 kr.

Hammerslag

50.000 kr.