1322/​1684

“Musselmalet Helblonde og Riflet”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i underglasur blå, bestående af “Musselmalet Helblonde” 6 dybe tallerkener, 5 frokosttallerkener og høj kageopsats. “Musselmalet Riflet” 3 middagstallerkener nr. 183, 5 middagstallerkener, kartoffelskål nr. 26, smørdåse nr. 399 og kaffekande nr. 15. 19. årh. (23)

En middagstallerken nr. 183 og låg nr. 399 2. sortering. Kageopsats med brændingsrevne under bunden, 2 frokosttallerkener med brændingsrevne under bund og ved fane. Smørdåse mangler underfad. Kaffekande låg med revne. 6 dele med skår medfølger.

Varia, 30. maj 2013

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK