2138/748
En cylindrisk vase samt et askebæger af stentøj. Vase med indridset fugle-motiv. Begge dekoreret med turkisgrøn glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, mærket hhv. Danmark og Denmark. Vase mrk. 51. Udført hhv. 1937–1949 og 1950–1968. Vase: H. 18. Askebæger: H. 3. Diam. 19. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med hvid belægning indvendigt samt en mindre glasurdefekt på øvre kant.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag