2432/854
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. Udført og mærket E. kold christensen, Udgået fra Fritz Hansen, 1982. H. 32. L./B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hak og mindre afslag. Rust på stel.
Vurdering
Hammerslag